Tie, kurie bent kartą lankėsi Turkijoje, tikrai sugrįš dar kartą. Juk ši šalis gali nustebinti bet kurį keliautoją savo unikalia gamta ir didžiuliu skaičiumi istorinių įžymybių. Taip, „Viskas įskaičiuota“ pirmą kartą pasirodė Turkijoje. Todėl paslaugų kokybė čia visada aukščiausia. Tačiau valstybė neapsiriboja marmuriniais viešbučių vestibiuliais ir baltais gultais privačiuose paplūdimiuose, todėl dažnai keliaujantiems kyla klausimas – ką pamatyti Turkijoje? Turkija pirmiausia – tai vaizdingi laukinių neištirtų paplūdimių kampeliai, mitai ir legendos, vertinga architektūra, kvapni kava ir visame pasaulyje žinomi bei skrudinti kaštonai, kurie daugeliui yra tikra egzotika. Atrasti visiškai kitokią Turkiją ir pamatyti ją kitu kampu labai paprasta – tereikia aplankyti vietas, apie kurias papasakosime dabar.
Kapadokija
Ieškantiems ką pamatyti Turkijoje, primename, kad Kapadokija – ne administracinis, o istorinis Turkijos regionas. Gana didelis ir prisotintas grožio, todėl verta tam skirti bent dvi dienas. O štai keli patarimai:
- Visų pirma, atvykite į Goreme miestą ir išsinuomokite kambarį viename iš viešbučių oloje. Kadaise jie tarnavo kaip tikri namai vietos gyventojams, o dabar tapo šio miesto spalvų dalimi.
- Pabuskite auštant, nuvykite į apžvalgos aikštelę ir stebėkite, kaip vienas po kito į dangų kyla tikri balionai. Na, arba skristi ant vieno iš šių balionų.
- Aplankykite Goreme nacionalinį parką. Kadaise čia, krikščionių centre, buvo daugiau nei 400 bažnyčių. Dabar galite pamatyti tik dvi ir didelį uolų vienuolyną.
- Aplankykite hetitų tvirtovę Uchisar mieste netoli Goreme, nuo kurios viršaus atsiveria geriausias Kapadokijos vaizdas.
- Ir, žinoma, pamatyti slėnį su aukštais akmeniniais stulpais, nuo kurių regionas ir gavo savo pavadinimą.
Datça pusiasalis
Trumpai tariant, tai yra neįtikėtina vieta ir tai, ką pamatyti Turkijoje privalote! Pusiasalis labai vėjuotas ir stulbinančiai gražus. Pietuose – švarūs paplūdimiai, vakaruose – senovinio Knidoso miesto griuvėsiai, centre – šviesus uostamiestis. Visur auga alyvmedžiai ir migdolai. Datcos miestą verta aplankyti jau vien dėl galimybės paragauti autentiškų žuvies patiekalų, paruoštų pagal šimtų metų senumo receptus.
Vano ežeras
Van ežeras yra dar viena tolima, bet verta Turkijos vieta. Jis yra beveik prie pačios sienos su Iranu ir turi keletą rekordų. Tai:
- didžiausias ežeras Turkijoje;
- didžiausias sodos ežeras pasaulyje;
- ketvirtas pagal dydį endorėjinis ežeras pasaulyje.
- turkai tiki, kad ežere gyvena pabaisa ir kartais net įamžina tai nuotraukoje/vaizdo įraše. O tikrų mokslininkų delegacijos visiškai rimtai ieško jos egzistavimo įrodymų.
- Tačiau čia yra ir tikra keistenybė, kurią galite pamatyti savo akimis – Van kačių pulkai, kurie kiekvieną rytą plaukioja ežero vandenyse, medžiojantys grobį. Netgi ežere yra endeminė „perlinė“ kefalė, kurios nėra kituose vandens telkiniuose. Vietiniuose restoranuose jis ruošiamas pagal seną receptą.
Ežero viduryje yra Akhtamar sala. Ant jos yra Armėnijos valdovų Artsrunidos rūmų griuvėsiai. Mažesnėse salose yra šventyklų ir bažnyčių griuvėsiai. Į vakarus nuo Van miesto yra didingos citadelės, pastatytos dar Urartu karalystės laikais, griuvėsiai. Mieste taip pat yra archeologijos muziejus, kuriame yra visi artefaktai, rasti kasinėjimų metu rezervuaro pakrantėje. Todėl jei domitės istorija, geresnės vietos poilsiui nerasite.
Likijos takas
Likijos kelias yra pėsčiųjų maršrutas tarp Antalijos ir Fetijos. Kadaise šio pusiasalio teritorijoje buvo Likijos karalystė, taigi ir pavadinimas kilo būtent iš čia. Kelias eina per Drugelių tarpeklį, daug kartų eina į pakrantę su švariais paplūdimiais, kerta keletą Likijos miestų (Letoon, Xanthos, Mira) ir salų. Juo galima pasiekti Goynuk kanjoną, Olimpo ir Chimeros kalnus. Žodžiu, tokiu keliu yra galimybė pamatyti gerą dalį visų įdomių Turkijos vietų.
Kekovos sala
Šią vaizdingą salą galima pasiekti einant Likijos keliu. Arba atvykite specialiai apžiūrėti paslaptingosios Turkijos Atlantidos. Tiksliau, Dolihistė yra senovinis miestas, esantis salos pakrantėje, o vėliau dėl tektoninių plokščių judėjimo pamažu ėmė skęsti.
Atrodytų, tai ideali vieta nardymui. Apie tai svajoja daugelis turistų ir archeologų, tačiau nardymas čia uždraustas. Vienintelis galimas malonumas – įsigyti ekskursiją laivu permatomu dugnu. Ir jūs vis tiek galite nardyti, bet ne saugomoje teritorijoje.
Olimpo kalnas (Tahtali) ir Chimeros kalnas
Šiuos kalnus taip pat galima pasiekti Likijos keliu. Bet jie yra pačiame maršruto gale, tad prireikus geriau juos aplankyti atskirai. Olimpas (arba kaip vietiniai vadina – Tahtali) yra aukščiausia Olimpo nacionalinio parko vieta (kalno aukštis – 2365 m). Kalno papėdėje kadaise buvo to paties pavadinimo miestas. Iš pradžių graikų, vėliau romėnų, o dabar pavirto į krūvą griuvėsių. Pasak legendos, jo gyventojai tikėjo, kad dievai gali gyventi kalno viršūnėje (nuolat arba retkarčiais). Chimeros kalnas (Yanartash) ypač kurstė jų vaizduotę. Faktas yra tas, kad ugnies liežuviai nuolat ištrūksta iš jos gelmių. Taip yra dėl požeminių dujų nuotėkio, kurios užsiliepsnoja sąlytyje su deguonimi. Tačiau senovės gyventojai tikėjo, kad chimera buvo įkalinta kalne.
Damlataš urvas
Pasiūlymas aplankyti urvą Turkijoje yra šioks toks oksimoronas. Čia ir taip nuolat atsiduri šventyklų, vienuolynų, tvirtovių ir net uolų viešbučių urvuose. Tačiau šis urvas kitoks. Jo atradimas 1948 m. buvo visiškas atsitiktinumas: darbininkai kasė akmenis, bet rado įėjimą į nežinomą urvą. Viduje jie rado 15 000 metų senumo stalaktitų ir stalagmitų sankaupą, ir orą su dideliu anglies dioksido kiekiu. Urvas yra saugus, čia neįmanoma pasiklysti ir lengva jį rasti – vieta yra pačiame Alanijos miesto viduryje.
Žinoma, šis sąrašas, ką pamatyti Turkijoje, jokiu būdu nėra baigtas. Turkija turi šimtus įdomių vietų! Tačiau šis sąrašas tikrai padės pamatyti kitokią Turkiją: kalnuotą ir plokščią, erdvią ir urvinę, europietišką ir įspudingu istorinium kultūriniu palikimu. Unikali Turkija.