You are currently viewing Efesas: kas liko iš legendinio senovės miesto

Efesas: kas liko iš legendinio senovės miesto

Efesas arba tiksliau Senovės Efeso griuvėsiai yra muziejus po atviru dangumi. Jis yra netoli Selcuk miesto, tarp vakarų Turkijos administracinio centro Izmiro ir Kušadasio kurorto. Ekskursinės grupės į Efesą atvyksta iš Stambulo ir Antalijos, tačiau patogiausia jį aplankyti tiems, kurie ilsisi Marmaryje ar Bodrume.

„Viskas teka, viskas keičiasi“, – rašė filosofas Herakleitas V amžiuje prieš Kristų. Jis gyveno dideliame Mažosios Azijos mieste Efese, kuris dabar yra Turkijoje, ir tada buvo glaudžiai susijęs su senovės graikų kultūra.

Legenda apie Efeso kilmę

Remiantis graikų mitologija, Efesas iškilo Atėnų karaliaus Kodros valdymo laikais. Tai atsitiko, kai vieną dieną Atėnų valdovas pasikvietė savo sūnų Androklą ir davė jam pavedimą įkurti naują didįjį Graikijos miestą. Tuo metu aktyviai vyko Juodosios, Egėjo ir Marmuro jūrų pakrantės kolonizacija.

Pagal tradiciją, prieš kampaniją jaunuolis kreipėsi į Delfų orakulą. Prognozėje buvo teigiama, kad miestas turėtų būti įkurtas ten, kur ugnis, vanduo ir šernas susitinka vienoje vietoje. Androklas su būriu leidosi į kelionę per Egėjo jūrą.

Ekspedicijos rezultatas pasirodė apgailėtinas, tačiau pakeliui namo jaunasis įpėdinis pamatė gaisrą pačiame krante – žvejai kepė laimikį. Staiga ugnies kibirkštis pataikė į krūmus, iš ten išbėgo šernas. Androklas atpažino ženklą ir žvejų stovyklos vietoje pastatė naują gyvenvietę. Jaunuolis jį pavadino savo mylimosios – amazonių miesto meilužės Efezijos – garbei.

Efesas Turkijoje

Efeso miesto istorija

Efeso klestėjimą lemia geros gamtinės ir geografinės sąlygos. Istorikai išskiria 5 miesto raidos laikotarpius:

  • Ikikolonijinis laikotarpis. Priešingai legendoms, pirmoji gyvenvietė šioje vietoje atsirado bronzos amžiuje, maždaug prieš 3,5 tūkst. Rastos senovinės kapinės, keramikos ir ginklų šukės.
  • Jonijos laikotarpis. 10 amžiuje Atėnų piliečiai užėmė gyvenvietę ir įkūrė koloniją. Dėl savo palankios vietos Efesas greitai praturtėjo ir vystėsi. VI amžiuje prieš Kristų mieste buvo pastatytas vienas iš 7 pasaulio stebuklų – Artemidės šventykla. Ši sėkmė neliko nepastebėta. Dėl teisės užvaldyti miestą varžėsi kelios valstybės: Graikijos miestai, Lidija, Persija ir Seleukidų imperija.
  • Romos laikotarpis. Efesą užėmė romėnai 132 m.pr.Kr. Jie smarkiai padidino mokesčius, o tai sukėlė vietos gyventojų pyktį. Po to kilo sukilimas, tačiau bandymas atgauti nepriklausomybę žlugo. Valdant imperatoriui Augustui, Efesas buvo paskirtas didelės Romos Azijos provincijos sostine. Miestas plėtėsi, jame gyveno daugiau nei 220 tūkst. Istoriko Strabono teigimu, Efesas tuo metu buvo antras po Romos.
  • Bizantijos laikotarpis. 3 amžiuje Efesą apiplėšė gotai. Po Romos imperijos žlugimo miestas atiteko Bizantijai. Imperatorių Konstantino ir Justiniano valdymo laikais Efese prasidėjo didelis statybų projektas: iškilo pirtys, Šv. Jono bazilika, remontuojami seni pastatai. Miestas buvo smarkiai apgadintas po 614 m. žemės drebėjimo. Laikui bėgant jo uostas buvo padengtas upės dumblu ir tapo netinkamas prekybai. Arabų apiplėšimų serija sustiprino Efeso nuosmukį. Kol atvyko kryžiuočiai, didžiojo miesto vietoje liko nedidelis kaimas, apsuptas senovinių griuvėsių.
  • Osmanų laikotarpis. XIV amžiaus pabaigoje Efeso apylinkės tapo Osmanų imperijos dalimi. Turkai miesto neatstatė ir galiausiai jis buvo apleistas.
Efeso miesto griūvėsiai
Efeso miesto griūvėsiai

Efesas šiandien: Artemidės šventykla ir kitos lankytinos vietos

XIX amžiaus pabaigoje britų archeologas Johnas Woodas nusprendė surasti legendinę Artemidės šventyklą. Po kelerių metų paieškų jo ekspedicija aptiko pamatų liekanas ir kelių kolonų fragmentus. Vienas iš jų buvo restauruotas ir pastatytas į pradinę vietą.

Antroji garsi senovės Efeso lankytina vieta yra Celso biblioteka. Iš jos išliko dviejų pakopų fasadas, statulos ir sarkofagas su Romos Azijos provincijos prokonsulo Tiberijaus Julijaus Celso palaikais. Pastatas buvo baigtas 135 metais. Remiantis istoriniais duomenimis, Efeso biblioteka savo laiku buvo antra pagal dydį pasaulyje po Aleksandrijos.

Vaikščiodami po archeologinę vietovę atkreipkite dėmesį į garsųjį Efeso amfiteatrą. Jis senesnis nei kiti tokio tipo pastatai Turkijos miestuose. Senovėje amfiteatras galėdavo sutalpinti 25 000 žiūrovų. 150 m. pastatytas Odeono teatras taip pat gerai išsilaikęs. Jame tilptų 1500 žiūrovų.

Tikimės, kad mūsų straipsnis buvo naudingas.

This Post Has One Comment

Comments are closed.