You are currently viewing Lankytini objektai Turkijoje: Bosforo sąsiauris
Photo by Bahadir CIVAN on Pexels.com

Lankytini objektai Turkijoje: Bosforo sąsiauris

Stambulas yra ne tik didžiausias Turkijos miestas, jis yra savaip unikalus dėl savo išsidėstymo dviejuose žemynuose – Europoje ir Azijoje. Žemynų skirtis yra būtent Bosforo sąsiauris – vandens arterija, kurioje susilieja Juodoji ir Marmuro jūros.

Manoma, kad sąsiauris susiformavo maždaug prieš 8 tūkstančius metų, masiškai tirpstant vandenyno ledynams. Šiandien kelionė į Stambulą neapsieina be Bosforo sąsiaurio, vietinių paminklų ir grožybių apžiūros.

Pavyzdžiui, aplinkinėse teritorijose galite pamatyti senovinius marmurinius rūmus, akmenines tvirtoves, senus turkiškus dvarus ir itin modernius viešbučius. Norint visapusiškai pajusti šios vietos žavesį, verta leistis į kelionę turistiniu garlaiviu ar jachta sąsiaurio vandenimis. Pagrindinės įlankos lankytinos vietos yra Bosforo tiltas ir Auksinio rago įlanka, kurios pakrantėje kadaise egzistavo senovės Bizantija.

Bosforo sąsiauris ir jo svarba

Bosforo sąsiauris yra Turkijoje. Jo strateginė, karinė ir ekonominė svarba Juodosios jūros ir Viduržemio jūros šalims yra akivaizdi. Prekybos laivų ir karo laivų plaukimą per Bosforo ir Dardanelų sąsiaurius reglamentuoja tarptautinė jūrų teisė ir tarptautinė konvencija, priimta 1936 m. Už praplaukimą sąsiauriu laivų savininkai moka švyturio mokestį, kad išlaikytų navigacinių ženklų, kuriais vadovaujasi kapitonai, veikimą. Kasmet čia praplaukia apie 50 tūkstančių didelių ir mažų laivų.

Pietiniame Bosforo sąsiaurio taške yra didžiausias Turkijos didmiestis Stambulas, kuriame gyvena daugiau nei 13 mln. gyventojų. Tai vienintelis miestas pasaulyje, esantis tiek Europoje, tiek Azijoje. Gerai išsilaikę įvairių epochų paminklai į Stambulą pritraukia turistus iš viso pasaulio. Čia Bosforo sąsiaurį kerta kelių tiltai, o po sąsiauriu nutiesti transporto tuneliai su miesto komunikacijomis. Stambulo miesto uostas Karakojaus yra pagrindinis Bosforo kruizų išvykimo taškas.

Garsieji Stambulo tiltai

Daugelį amžių žmonės Bosforą kirto tik valtimis ir keltais. Didelis gylis ir stiprios srovės neleido upės vagoje įrengti tilto atramų. Tik 1973 metais problema buvo išspręsta, o sąsiaurio krantus sujungė pirmasis Bosforo tiltas. Jo atramos sumontuotos ant kranto, o kelio danga pakabinta ant trosų.

Antrasis vantinis tiltas buvo pastatytas 1988 m. Bosforo sąsiaurio šiaurėje, ties išvažiavimu į Juodąją jūrą, beveik pusantro kilometro Sultono Selimo tiltas buvo baigtas statyti 2016 m. Čia veikia geležinkelių ir kelių eismas.

Be to, neseniai po sąsiaurio vandeniu buvo nutiesti du tuneliai – Marmaray geležinkelis (2013 m.) ir Eurazijos kelių tunelis (2016 m.). Turkijos vyriausybės planai čia neišsemti. 2017 metų pavasarį pietiniame Bosforo sąsiaurio gale prie Marmuro jūros buvo padėtas simbolinis akmuo naujajam Čanakkalės tiltui, kuris taps ilgiausiu pasaulyje.