You are currently viewing Lankytini objektai Turkijoje: Choros vienuolynas

Lankytini objektai Turkijoje: Choros vienuolynas

Choros vienuolynas yra ryškus Bizantijos epochos kultūros pavyzdys. Jo pavadinimas graikų kalba reiškia „priemiestis, tolima šalis“.

Vienuolyno istorija atspindi dalį sunkios paties Stambulo istorijos, kuri kelis kartus turėjo keisti pavadinimą. Ne kartą pastatas buvo niokotas, vėliau vėl restauruotas. Iki šių dienų išlikęs pastatas datuojamas XI amžiaus pabaiga. XV amžiaus viduryje, turkų kariuomenei užėmus Konstantinopolį, Dievo Motinos Hodegetrijos, kuri buvo laikoma miesto dangiškuoju užtarėju, ikona buvo perkelta į vienuolyną, kuris tada vadinosi Kristaus bažnyčia. Po pusės amžiaus turkai, nepaisydami šventovės statuso, tinkavo jos freskas, pastatą pavertę turkiška mečete. XX amžiaus viduryje, restauruojant, freskos buvo atidengtos.

Iš vienuolyno išlikusi Choros bažnyčia yra neišvaizdaus fasado. Tačiau viduje žavi nuostabaus grožio mozaikos ir freskos. Ypatingą dėmesį patraukia kupolas su Kristaus veido freska, apsuptas apaštalų.

Anksčiau ši bažnyčia buvo vienuolynas ir buvo už miesto ribų („Kariye“ iš senosios graikų kalbos verčiama kaip „už gyvenvietės“). Viduramžiais ji buvo keletą kartų restauruota, o 1511 m. Muziejų supa tipiški mediniai turkiški namai, kurie suteikia šiai vietai ypatingo charakterio.

XIV amžiaus freskos ir mozaikos laikomos kone Bizantijos šio meno standartais. Jie atsirado bažnyčioje 1315–1321 m., kai ji buvo rekonstruota globojant Bizantijos poetui Teodorui Metochitui.

Choros vienuolynas
Choros vienuolynas

Choros vienuolynas: kaip rasti?

Choros vienuolynas yra įsikūręs Stambulo Fatih rajono pašonėje, todėl galime į ją užsukti pasivaikščiojimo, po aplinkines lankytinas vietas, metu.

Oficiali svetainė: http://kariye.muze.gov.tr/en