Dažnai užmirštas objektas Stambule – Dolmabahce rūmai, skirtas norintiems pamatyti originalias architektūrines Turkijos lankytinas vietas. Stambulas visu grožiu pademonstruos didingą, šiai vietai neįprastą baroko ir rokoko stiliaus pastatą.
Dolmabahce rūmai – Osmanų sultonų rūmai, esantys europinėje Bosforo sąsiaurio pusėje. Kadaise šis kūrinys buvo Osmanų imperijos klestėjimo simbolis, o jo istorija prasidėjo XIX amžiuje, kai sultonas Abdulas Medžidas įsakė sukurti europietiško stiliaus kompleksą.
Praėjusio amžiaus 20-30-aisiais rūmuose gyveno Pirmasis Respublikos Prezidentas Atatiurkas, kuris čia išbuvo iki mirties. Nuo tada rūmų kompleksas virto muziejumi, kuriame kasdien apsilanko iki 3000 žmonių.
Rūmuose yra beveik 3 šimtai kambarių, 46 priėmimo salės, 6 pirtys, taip pat mečetė, biblioteka, haremas ir kitos patalpos. Įėjimą į rūmų teritoriją puošia didingi Lobių vartai, papuošti faktūriniu lipdiniu.
Dolmabahce rūmai: po šio pastato istorijos puslapius
Šio rūmų komplekso istorija – Rytų prabangos ir Europos turtų konkurencijos istorija. Stambulo orientyras buvo pastatytas dėl Abdul Medžido I užmojų, kuris norėjo gyventi rūmuose, kurie savo rafinuotumu prilygsta Europos rezidencijoms. Taip prasidėjo rūmų statybos istorija:
- 1842–1853 m. – Dolmabahce rūmų statyba pagal armėnų Balyan šeimos projektus.
- 1889 – Abdul Hamidas II perkėlė savo rezidenciją į naujus Jildizo rūmus.
- 1920 m. – rūmus užėmė Turkijos respublikos įkūrėjas Ataturkas.
- 1938 – čia mirė Ataturkas, rūmai buvo paversti muziejumi.
- 2007 m. – rūmai tapo oficialia ministro pirmininko rezidencija.
Istoriniai šio pastato statybos momentai pavertė jį tikrai unikaliu XIX amžiaus architektūros paminklu, į kurį šiandien plūsta labai daug turistų. Rekomenduojame ir Jums pamatyti šiuos rūmus!