You are currently viewing Lankytini objektai Turkijoje: Efesas
Photo by Fatmanur Koçak on Pexels.com

Lankytini objektai Turkijoje: Efesas

Senovinis Efesas, kuriame saugomi neolito epochos artefaktai, Bizantijos valdymo realiktai ir Osmanų imperijos istorijos fragmentai, šiandien turi muziejaus po atviru dangumi statusą ir įtrauktas į pasaulio paveldo sąrašą.

Du tūkstančius metų prieš mūsų erą, netoli Caistro upės (šiandieninės Küçük Menderes), esančios prie Egėjo jūros kranto, santakos, čia pradėjo kurtis pirmieji naujakuriai, būsimi Efeso gyventojai. Miestas buvo Mažojoje Azijoje, netoli nuo šiuolaikinio Izmiro (senovės Smirnos). Šis miestas buvo vadinamas „deivės Artemidės miestu“, nes jame buvo Artemidės šventykla – vienas iš septynių senovės pasaulio stebuklų. Senovinis Efeso miestas 2015 metais buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Efesas buvo įkurtas 10 amžiuje. pr. Kr. Graikų-joniečių kaip uostamiestis, būtent tuo laikotarpiu buvo pastatytos dievų – Atėnės ir Apolono – šventyklos. Vėlesniais šimtmečiais valdžia miestui ėjo iš rankų į rankas, o V–VI amžiais Efesas buvo vienas svarbiausių Bizantijos imperijos miestų.

Remiantis senovės graikų mitologija, vieną dieną Atėnų valdovo sūnus Androklis gavo užduotį iš orakulo. Jam buvo įsakyta sukurti naują miestą. Pats Androklis turėjo susirasti vietą miestui statyti, pasak orakulo, jam padėtų šernas, ugnis ir žuvis.

Įrengęs laivą ilgai kelionei, Androklis plaukė Egėjo jūros pakrantėmis. Staiga jis pamatė ant laužo žuvį kepančius žvejus. Liepsna buvo didelė ir aplink sklandė kibirkštys. Viena kibirkštis pataikė į krūmus ir iššoko šernas. Tai pamatęs Androklis nusprendė šioje vietoje pastatyti miestą. Statydamas miestą, Androklis susitiko su Efezija. Įsimylėjęs gražuolę, miestą pavadino jos garbei.

Efesas: ką pamatyti?

Įdomiausios archeologinio komplekso lankytinos vietos šiandien yra Celsuso biblioteka, Didysis teatras, teatro gimnazija, Heraklio vartai, bazilika, marmurinis kelias, Domiciano šventykla ir daugybė kitų vertingų senovinių griuvėsių. Iš legendinės Artemidės šventyklos, kuri buvo padegta dar IV a. Kr., išliko tik viena apgriuvusi kolona ir pora akmens luitų, likusieji griuvėsiai bėgant amžiams pamažu nyko, nugrimzdami į vietinę pelkę.

Plačiau apie Efesą mūsų blogo įraše – spausti čia.

This Post Has One Comment

Comments are closed.