Degantis Janartašo kalnas (Chimeros kalnas) yra vienas įspūdingiausių Turkijos gamtos objektų. Chimeros kalnas yra netoli Chirali kaimo, 40 km nuo Kemero. Dieną ir naktį, 365 dienas per metus, kalne dega tikri natūralūs gaisrai, kurie blėsta arba liepsnoja įvairiose šlaito vietose. Reginys be galo fantastiškas, ypač tamsoje.
Janartašo kalnas (Chimeros kalnas): istorija
„Janartaš“ turkiškai išverstas kaip „degantis akmuo“. Natūralu, kad gaisrai siautėjo tūkstančius metų, todėl tai sukėlė įvairiausių vietinių gyventojų spekuliacijų per visą laiką nuo tada, kai žmonės apsigyveno šiose vietose.
Garsiausia yra legenda apie degantį kalną, išdėstyta Homero „Iliadoje“. Eilėraštis pasakoja apie pabaisą Chimerą su liūto galva, ožkos kūnu ir gyvatės uodega. Pabaisa terorizavo Likijos gyventojus, o vietinis valdovas pasiuntė Belerofoną nugalėti pabaisą. Greito proto herojus ant savo sparnuoto žirgo Pegaso nuskrido prie Chimeros ir šaudė į Chimerą lanku. Pabaisa pasislėpė kalno viduje. Nuo tada pabaisa gali spjaudyti liepsnas tik į kalno paviršių. Beje, būtent dėl Chimeros atsirado Kemero miesto pavadinimas.
Kita legenda byloja, kad čia buvo ugnies dievo Hefaisto kalvės. Senovėje jo šventykla stovėjo kalno papėdėje, o pats kalnas buvo šventas.
Kai kurie istorikai mano, kad mitas apie neblėstančią olimpinę ugnį atsirado ir dėl degančio kalno. Gali būti, kad šioje versijoje yra dalis tiesos, nes Tachtalio kalnas, anksčiau žinomas kaip Olimpas, yra gana netoliese.
Mokslinė tiesa yra ta, kad dėl akytos kalną sudarančių uolienų sudėties gamtinės dujos išeina ir savaime užsidega dėl sąveikos su deguonimi.
Mokslininkai mano, kad anksčiau degimo aktyvumas buvo didesnis, todėl Janartašo kalnas tarnavo kaip savotiškas švyturys jūreiviams.
Janartašo kalnas (Chimeros kalnas): ką pamatyti?
Kadangi kalnas nesustoja degti 24 valandas per parą, yra dvi priešingos galimybės apsilankyti: naktį ir dienos šviesoje.
Janartašo kalnas dieną
Degančios šviesos aiškiai matomos dienos metu, tačiau taip pat galite pamatyti Bizantijos laikotarpio ortodoksų bažnyčios liekanas su kai kuriomis išlikusiomis freskomis. Be to, nuo kalno atsiveria gražus vaizdas į pakrantę, kur pušimis apaugę kalnai leidžiasi į patį vandenį. Galite atsipalaiduoti ir maudytis puikiuose Cirali paplūdimiuose. Į degimo vietą veda asfaltuotas takas (kuo aukščiau, tuo mažiau akmenų iš grindinio liks).
Janartašo kalnas naktį
Daugelis žmonių rekomenduoja Chimeros kalną lankyti naktį, nes liepsnos yra geriau matomos, o jų šilta šviesa sukuria romantišką atmosferą. Visai neseniai naktimis į kalną pradėjo kilti ekskursijos. Dabar jūs turite pasirinkti momentą, kad galėtumėte mėgautis šviesų žavesiu tamsoje. Be to, kadangi taku, vedančiu į kalną, kopti gana nepatogu, tamsoje tai padaryti dar sunkiau.
Tačiau turkišką skonį galite pajusti kepdami dešreles ant natūralios ugnies, kaip tai daro vietiniai.
Patogiausias laikas apsilankyti – prieblanda. Arba auštant, arba saulei leidžiantis. Viena vertus, takas ir jame esantys akmenys jau aiškiai matomi, kita vertus, sutemus atrodo šviesesnės šviesos.
Tiesą sakant, yra ir antrasis, taip pat „ugnį alsuojantis“ Janartaš kalnas, esantis toliau nuo Ciralio link Ulupinaro. Tačiau kopti į jį daug sunkiau ir rekomenduojama iš vakarinės pusės – iš Ulupinaro kaimo.
Janartašo (Chimeros) kalnas: kaip nuvykti?
Chimeros kalnas yra Chirali kaime, 40 km į pietus nuo Kemero. Jei gyvenate šiame kurortiniame kaimelyje, į kalną galite nueiti patys. Atstumas nuo paplūdimio yra apie 3 km (40 minučių ramaus ėjimo).
Chimeros kalnas automobiliu
Pakrantės greitkelyje D-400 nuo Kemero, iškart po Ulupinar ženklo rudame fone bus ženklas Chimera Yanartas. Sekite ženklu į kairę ir serpantininiu keliu žemyn link jūros apie 7 km iki Ciralio. Už tilto reikia sukti į kairę ir važiuoti dar 2 km. Kelias baigsis nemokama automobilių stovėjimo aikštele. Iki liepsnų veda apie 800 metrų ilgio takas.
Chimeros kalnas viešuoju transportu
Reikia važiuoti autobusu, kuris kursuoja tarp pakrantės miestų – ant priekinio stiklo ieškokite Cirali kaimo pavadinimo. Netoli posūkio į Ciralį reikia išlipti ir persėsti į vietinį mikroautobusą (dolmush), kuris nuveš 7 km žemyn pakrante iki paties kaimo. Šie dolmusai važiuoja maždaug kartą per valandą. Toliau eikite apie du kilometrus iki įėjimo į kalną ir apie kilometrą keliu į viršūnę.
Ekskursija į Chimeros kalną
Paprastai ekskursijos, kuriose siūloma aplankyti Chimerą, įskaičiuotos transporto paslaugos. Ekskursijos kaina apie 20-30 eurų. Taip pat organizuojamos grupinės ekskursijos, kurių metu per vieną dieną aplankomos lankytinos vietos, esančios netoli Chimeros kalno: senovinis Olimpo miestas ir senovinis Phaselio miestas. Siūlome pasidomėti mūsų siūloma ekskursija: Olympos paplūdimys ir Degantis chimeros kalnas džipais
Pingback: Lankytini objektai Turkijoje: Suluados sala (Turkijos Maldyvai) | Ekskursijos Turkijoje