You are currently viewing Lankytini objektai Turkijoje: Mergelės bokštas
Photo by Şahin Sezer Dinçer on Pexels.com

Lankytini objektai Turkijoje: Mergelės bokštas

Mergelės bokštas Stambule tarsi elegantiška figūrėlė puikuojasi tamsiame aksominiame Bosforo vandenyje. Per savo ilgą istoriją ji spėjo būti muitinės punktu, sargybos bokštu, švyturiu, karantino stotimi ir restoranu. Nepaisant nedidelio dydžio, ši Turkijos sostinės įžymybė gali pasigirti nenuilstamu turistų dėmesiu.

Mergelės bokšto Stambule istorija siekia nedidelį fortą uolėtoje salelėje prie įplaukimo į Bosforą, kurį V amžiuje prieš Kristų pastatė Atėnų generolas Alkibiadas. Pats sargybos bokštas čia buvo pastatytas IV amžiuje, valdant imperatoriui Konstantinui. Kronikos byloja, kad XV amžiuje bokštas tarnavo kaip švyturys, vėliau – prieplauka ir kalėjimas. XVIII amžiuje pastatas sudegė, bet netrukus jį atkūrė Damatas Ibrahimas Paša. 1830 m. Čia atliktas paskutinis kapitalinis remontas, o 1920 metais modernizuotas švyturio apšvietimo mechanizmas. Nuo 1980 m Mergelės bokštas tarnavo kaip pagalbinis laivų eismo valdymo Bosforo sąsiauryje padalinys, o 1992 metais tapo kultūros centru, kuriame po stogu vyko parodos, nuotraukų galerijos ir veikė restoranas. Šiuo metu čia vis dar veikia kavinė, baras ir restoranas, čia vyksta meno parodos, muzikiniai vakarai, viršuje įrengta apžvalgos aikštelė.

Mergelės bokštas dar vadinamas Leandro bokštu. Remiantis senovės graikų mitais, jaunuolis Leandras įsimylėjo Afroditės žynę Hero ir kiekvieną vakarą plaukdavo per Bosforo sąsiaurį jos pamatyti. Hero uždegdavo ugnį švyturyje, parodydams Leanderui kelią į salą. Tačiau vieną dieną ugnis užgeso ir jaunuolis nuskendo. Po jo į Bosforo vandenis puolė nepaguodžiama Hero ir nusiskandino.

Mergelės bokštas Stambule
Mergelės bokštas Stambule

Mergelės bokštas: ką pamatyti ir kaip nuvykti?

Mergelės bokštas iškilęs 23 m virš Bosforo sąsiaurio, 200 m nuo Juskudaro kranto. Jį sudaro trys pakopos – paviljonas prie pagrindo, centrinis aukštas ir viršutinė dalis su atvira galerija, juosiančia bokštą. Viršutinėje kapsulės pakopoje yra šviesos elementas, kuris kas tris sekundes skleidžia baltus ir raudonus blyksnius, sustiprintus aštuoniakampe prizme. Bokštą vainikuoja aštri smailė, ant kurios plevėsuoja Turkijos vėliava.

Verta pakilti į bokšto apžvalgos aikštelę pasigrožėti azijietiškos Stambulo dalies panorama ir stebėti laivų eismą Bosforo sąsiauryje.
Mergelės bokšto papėdėje yra restoranas. Viduramžių akmeniniame interjere patiekiami turkiški valgiai, o iš restorano atsiveria panoraminiai sąsiaurio vaizdai. Gyva muzika skamba kiekvieną dieną, išskyrus pirmadienį.

Į bokštą galima patekti keltu, kursuojančiu kas 15 minučių nuo Salacako prieplaukos. Kelionės kaina ir apsilankymas bokšte kainuoja papildomai. Keltai dirba nuo 12:00 iki 0:00.