You are currently viewing Lankytini objektai Turkijoje: Pamukalė
Photo by Amine İspir on Pexels.com

Lankytini objektai Turkijoje: Pamukalė

Pamukalė Turkijoje yra vieta, kurią turistai ir vietiniai lanko norint pagerinti sveikatą. 250 km nuo Antalijos nutolęs Pamukalės medicinos kurortas yra unikalus gamtos ir kultūros objektas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Jame yra 17 geoterminių mineralinių šaltinių kompleksas, travertino terasos su tvenkiniais ir senovinio Hierapolio miesto griuvėsiai. Netoliese yra Pamukalės miestelis, aptarnaujantis atrakcioną aplankančius keliautojus.

Pamukalė – kas traukia turistus?

Be gydomųjų šaltinių, Pamukalėje yra istorinių paminklų, kurie patraukia turistų dėmesį. Tarp jų yra ir Hierapolio, senovinio miesto, kurio amžius siekia apie 3 tūkstančius metų, griuvėsiai. Šioje Turkijos vietoje yra Kleopatros baseinas, kuriame, pasak legendos, maudėsi pati Kleopatra. Šioje vietoje niekada netrūksta turistų.

Dar vienas vertingas priminimas – puikiai išsilaikęs įspūdingų matmenų amfiteatras, talpinantis 12 000 žiūrovų.

Egzotiškas Pamukalės gamtos kraštovaizdis atsiranda dėl karštųjų versmių, kurios prisideda prie kalkių nuosėdų susidarymo travertino terasose. Kritęs iš aukščio, šimtmečius vanduo kūrė suakmenėjusias baltas kaskadas, mirgančias saulės spinduliuose. Šis kerintis vaizdas ir gydymo galimybė pritraukia čia milijonus turistų. Pamukalė gali būti saugiai įtraukta į gražiausių mūsų planetos vietų topą.

Pamukalė – ką pamatyti?

Atvykus į Pamukalę yra labai daug objektų, kuriuos rekomenduojame aplankyti

Pamukalė

Medvilnės pilis

Pamukalė iš turkų kalbos išversta kaip „Medvilnės tvirtovė“ arba „Medvilnės pilis“. Iš pažiūros šlaito kraštovaizdį kūrė tūkstančius metų žemyn tekėjęs kalcio ir kitų mineralų turtingas vanduo. Jo nuosėdos užklojo kalvą sniego baltumo antklode, iš kurios matyti travertino mini baseinėliai su mėlynu vandeniu.

Vietinio geoterminio vandens gydomosios savybės žinomos nuo seno. II amžiuje. Netoliese romėnai pastatė Hierapolio miestą, kuris vėliau virto kurortu. Pamukalės įžymybes galima skirstyti į natūralias – travertinus ir baseinus bei archeologines – senovinio Hierapolio griuvėsius.

Pagrindinis įėjimas į Pamukalės parką yra rytinėje kalvos dalyje. Prie jo privažiuoja turistiniai autobusai. Kitas (pietinis) įėjimas yra miesto gatvėje. Įėjimo bilietas (2021 m. sausio mėn.) kainuoja 80 Turkijos lirų (800 rublių). Norėdami pastatyti automobilį, turėsite sumokėti 10 lirų.

Kada geriausia apsilankyti?

Geriausias metų laikas aplankyti terminius šaltinius yra pavasaris arba pirmoji rudens pusė, kai nėra karščio ir audringos turistų minios. Jei kalbėtume apie paros metą, kai lankotės savarankiškai, tai yra rytas arba vėlus vakaras.

Travertinos

Turistams, norintiems aplankyti travertino kalną, išklotos specialios medinės grindys. Norintys vaikščioti tiesiai per uolienų nuosėdas, pirmiausia turi nusiauti batus. Tam rezervuota tik viena vieta: nesunku įsivaizduoti, kiek žmonių ten susirenka turizmo sezono įkarštyje. Tie, kurie vaikščiojo labai briaunuotu travertino paviršiumi, rekomenduoja tai daryti su kojinėmis. Norint apsaugoti akis nuo nuo balto šlaito atsispindinčių saulės spindulių, reikalingi tamsūs akiniai.

Yra dar vienas vizito niuansas. Pietinio įėjimo į parką geriausia vengti. Jis yra pakankamai toli nuo travertino kalvos, o iki jo pasiekti prireiks apie dvidešimt minučių. Kadangi kelias eina per kalcio nuosėdas, tai teks daryti basomis arba kojinėmis. Nepriklausomai nuo sezono, įskaitant žiemą.

Įėję pro pagrindinį rytinį įėjimą, lankytojai iškart atsiduria Pamukalės travertino kalne. Bet nuo to paties pavadinimo miestelio teks eiti 2,5 km į kalną (nors ir su batais). Alternatyva – taksi už 40-60 lirų.

Kleopatros baseinas

Reikėtų pažymėti, kad daugumą baseinų, kurie vis dar užpildyti vandeniu, dabar leidžiama tik apžiūrėti. Prieš pusę amžiaus turkai, negalvodami apie pasekmes, travertino kalvos viršūnėje pastatė du viešbučius, į kambarius įvedė geoterminius vandenis. Dėl nekontroliuojamo jų naudojimo baseinai išdžiūvo. Pavėluotas viešbučių griovimas padėties nepagerino. Prisidėjo ir daugelio lankytojų masinis maudymasis, anksčiau gerokai užteršęs šaltinius, kremu nuo saulės.

Pagrindinis baseinas, kuriame turistai gali maudytis ištisus metus, yra Kleopatros baseinas, iškilęs buvusių romėnų pirčių Hierapolio vietoje. Jo vandens pastovi temperatūra yra 36 C, jis turi gilią ir negilią atkarpą. Kaip matote nuotraukoje, baseinas atrodo gana gražiai. Tačiau lankytojai tai prisimena dėl kitos priežasties – dėl apačioje ir net vandenyje esančių kolonų ir portikų fragmentų senovinės architektūros detalių. Manoma, kad jie yra Apolono šventyklos dalys, sunaikintos per žemės drebėjimą VII amžiuje.

Kalbant apie Egipto karalienę Kleopatrą, kuri tariamai čia maudėsi, šią fikciją paliksime vietos turizmo agentų sąžinei.

Naudojimasis baseinu kainuoja 150 lirų. Dar 30 lirų kainuoja išsinuomoti spintelę. Visus maudymosi reikmenis – rankšluosčius, maudymosi kostiumėlį, uždangalą nuo saulės – būtina turėti su savimi.

Hierapolis

Hierapolis

Nuotraukoje pavaizduotas modernus pagrindinių Hierapolio vartų vaizdas.

Šį senovinį „Šventąjį miestą“ įkūrė imigrantai iš Senovės Graikijos. Romos valdymo laikotarpis buvo jos klestėjimo laikas. I amžiuje išgarsėjo tarp Romos didikų kaip geoterminis kurortas.

Hierapolį ne kartą niokojo žemės drebėjimai, po kurių jis buvo atstatytas. 1354 metų žemės drebėjimas pasirodė katastrofiškas.Archeologiniai kasinėjimai čia pradėti tik XIX amžiaus pabaigoje, tačiau tęsiasi iki šiol.

80 mūsų eros metais aktyvus krikščionybės skleidėjas apaštalas Pilypas buvo nukryžiuotas aukštyn kojomis Hierapolyje. Sekdami ženklais galite patekti į aštuonkampio martiriumo (religinio pastato kankinio mirties vietoje) griuvėsius. Teritorijoje taip pat išlikęs nekropolis, Apolono šventyklos griuvėsiai ir Plutono šventovė.

Išsiskiria puikiai išlikęs senovinis amfiteatras, pastatytas Romos imperatorių Adriano ir Septimijaus Severo valdymo laikais. Jame tilptų 10–12 tūkstančių žiūrovų. Tiesa, savo dabartinę išvaizdą jis skolingas XX amžiaus antrosios pusės kapitalinei rekonstrukcijai.

Muziejus

Šalia Kleopatros baseino yra archeologijos muziejus, veikiantis nuo 8 iki 20 val. Įėjimo bilietas nebrangus – 8 liros. Lankytojai gali pamatyti įspūdingas antikvarines statulas ir bareljefus, sarkofagus ir senovinių monetų kolekciją. Kai kurios muziejaus skulptūros buvo atvežtos iš Afrodizių