You are currently viewing Lankytini objektai Turkijoje: Sofijos soboras
Photo by Zeynep Sude Emek on Pexels.com

Lankytini objektai Turkijoje: Sofijos soboras

Nei vienas pasivaikščiojimas po Stambulą neapsieina be apsilankymo šioje sėkmingiausioje Bizantijos imperijos laikų architektūros vietoje Sofijos sobore (gr. Hagia Sophia, turk. Ayasofya). Sofijos soboras tai penkerių metų, 10 000 Konstantinopolio darbininkų darbas ir daugybė pinigų, išleistų jo statybai, atsispindėjo milžiniškoje struktūroje, kuriai buvo lemta tapti Bizantijos galios simboliu.

Bizantijos imperatorius Justinianas pradėjo statyti šventyklą 532 m. Statyba truko 6 metus ir tris metinius šalies biudžetus. Kuriant architektūros šedevrą dirbo 10 tūkst. Įvairiausių spalvų kolonos ir marmuras buvo atvežti iš visos imperijos: senovės miestų Anatolijos, Egipto, Baalbeko, Aspendo, 8 žalios kolonos buvo paimtos iš Artemidės šventyklos Efeze.

Šventykla didžiulė. Jo aukštis 55,6 m, kupolo skersmuo 31,8 m, plotas apie 7500 kv. m Viskas, kas nėra padengta marmuru, papuošta aukso spalvos mozaikomis su gėlių ir geometriniais raštais. Autentiškas marmurines grindis dabar dengia kilimas, tačiau apžiūrėti atidaryta speciali jo atkarpa – Omfalionas (graikiškai „bamba (žemės)“), simbolizuojantis pasaulio centrą skirtingų spalvų marmuro apskritimais ir dydžiai.

Pati šventykla buvo pastatyta iš plytų, tačiau puošybai naudotos brangios medžiagos: dramblio kaulas, auksas, sidabras, brangakmeniai. Katedra buvo pašventinta 537 m. ir simbolizavo imperijos galią bei didybę. Turkams užėmus Konstantinopolį, ji buvo pervadintas į Ayasofya.

Bizantijos epochoje imperatoriaus sostas stovėjo dideliame rate, o artimiausi jo garbingi asmenys per pamaldas sėdėjo mažuose ratuose.
Imperatorienės sostas buvo galerijoje virš įėjimo į katedrą. Šią vietą žymi dvi senovinės kolonos. Po galerija yra Justiniano laikų durys, pro kurias į katedrą galėjo patekti tik imperatorius. Bizantijos šaltiniai teigia, kad jie buvo pagaminti iš Nojaus arkos ąžuolinių lentų.

Sofijos soboras: kaip rasti?

Sofijos soboras yra Sultanahmet rajone, senosios Stambulo dalies širdyje. Jį vainikuoja architektūros šedevras, kurį reprezentuoja didžiulė kupolų sistema. Pagrindinė mečetės interjero puošybos vertybė – nuostabaus grožio mozaikos ir freskos. Pro 40 langų sklindanti šviesa sukuria danguje plaukiojančio kupolo iliuziją.

Kaip nuvykti: tramvajumi T1 arba autobusu TV2 iki stotelės. Sultanahmetas. Darbo laikas: 24 valandas per parą. Įėjimas nemokamas.

Venkite lankytis mečetėje namazo metu, ypač penktadienio vidurdienį. Visi privalo nusiauti batus, moterys – skarele užsidengti galvas.

Oficiali svetainė: http://ayasofyamuzesi.gov.tr/en