You are currently viewing Lankytini objektai Turkijoje: Topkapi rūmai
Photo by Ghassan Al-Sibai on Pexels.com

Lankytini objektai Turkijoje: Topkapi rūmai

Keturis šimtmečius pagrindinė sultonų rezidencija – Topkapi rūmai buvo prieglobstis net 25 Osmanų imperijos sultonams Beveik visos ekskursijos Stambule apima apsilankymą Topkapi rūmuose arba visai šalia jų.. Rūmai buvo pastatyti XV amžiuje sultonui Mehmedui II. XVI amžiaus viduryje Suleimanas I, savo sugulovės Roksolanos prašymu, pastatė haremą moterims su vaikais. Tik XIX amžiaus viduryje pastatyti Dolmabahce rūmai tapo sultono rezidencija.

Topkapi rūmų ir Topkapi parko ansamblis yra pagrindinė Stambulo lankytina vieta. Pagrindiniai Osmanų imperijos istoriniai įvykiai atsispindėjo Topkapi rūmų sienose. Tai sultonų paslaptis ir intrigas sauganti rezidencija. Tik 1924 metais čia buvo atidarytas muziejus, į kurį šiandien gali patekti turistai iš viso pasaulio.

Stambulo Topkapi rūmų aprašymas negali apsiriboti architektūros ypatumais: kiekvienas pastatas yra susijęs su tam tikrais istorijos laikotarpiais. Rūmų kompleksas dvigubai didesnis už Vatikaną, vienu metu čia gyveno apie 50 000 žmonių. Pastatuose buvo mečečių, pirčių ir zoologijos sodų. Būdami rūmuose turistai supranta, kaip gyveno sultonai ir jų dvariškiai. Tai suteikia idėją apie didingą Osmanų imperijos erą.

Topkapi rūmai: kaip jie buvo pastatyti?

Stambulo Topkapi rūmų istorija prasideda XV amžiuje, kai Konstantinopolį užkariavo Osmanų turkai. Sultonui Mehmedui II reikėjo naujos rezidencijos: po užkariavimo jis gyveno pastate, kuriame dabar yra Beyazıt aikštė. Iš senųjų rūmų nieko neliko.

Naujuosius rūmus nuspręsta statyti iš ankstesnių imperatorių rezidencijų likusių griuvėsių vietoje. Topkapi buvo naudojamas „darbui“, kaip ir senuosiuose rūmuose. Haremas buvo už rūmų komplekso ribų. Taip buvo tol, kol sultono Suleimano sugulovė XVI amžiaus viduryje nepasinaudojo savo padėtimi ir perkėlė haremą į rūmų teritoriją.

Vėliau rūmų ir parko ansamblis tapo didesnis, turtingesnis ir gražesnis. Jo istorija siekia 400 metų – tai buvo 25 Osmanų sultonų buveinė. Tai tęsėsi tol, kol Abdul-Mecidas pradėjo gyventi naujuose Dolmabahce rūmuose. Vėliau šis pastatas tapo Turkijos valdovų rezidencija.

Stambulo Topkapi rūmų išplanavimas nuolat keitėsi. Statant ansamblį nebuvo projektų vienodumo: kiekvienas pastatas buvo statomas tam tikram tikslui. Jei statybos buvo valdovų prioritetas, jos buvo vykdomos. Tai daro rūmus originalius, skirtingai nuo kitų.

Topkapi rūmai yra išdėstyti taip: 4 kiemai, atskirti vienas nuo kito monumentaliais vartais. Haremas nusipelno ypatingo dėmesio.

Topkapio rūmų pirmasis kiemas

Topkapi rūmai
Topkapi rūmai – Imperatoriškieji vartai

Praėjęs pro Imperatoriškuosius vartus, lankytojas patenka į pirmąjį kiemą – Alai Meydany. Būtent per juos sultonai įjodavo ant savo arklių. Viduje yra kalykla, fontanas, taip pat iš Konstantinopolio laikų išlikęs pastatas – Šv. Irenos bažnyčia. Imperatoriškieji vartai primena viduramžių pilių duris. Jie išsiskiria dviejų aukštų konstrukcija ir skliautinėmis lubomis. Viršutiniame aukšte buvo ložė valdovams: iš čia jie galėjo stebėti čia vykstančius įvykius. Ant fasado yra įspausti užrašai – Korano eilutės.

Imperatoriškieji vartai yra ypač didingi. Tai arka, pro kurią visi lankytojai ėjo pėsčiomis, kai kurie svarbūs svečiai atvykdavo žirgais. Visos kitos zonos buvo uždarytos visuomenei.

Alai Meydany yra išorinis kiemas ir užima didžiausią plotą. Čia vykdavo sultonų apeigos ir ruošimasis žygiams. Šioje vietoje taip pat buvo laikomos penktadienio pamaldos ir šventės. Jei pas Osmanų valdovą atvykdavo užsienio valstybių atstovai ir kiti svarbūs svečiai, kiemas buvo skirtas priėmimui.

Topkapio rūmų antrasis kiemas

Ekskursijos Stambule
Topkapio rūmai

Pasveikinimo vartai buvo pastatyti Mehmedo II laikais ir restauruoti Suleimano, jie tapo įėjimu į antrąjį kiemą. Du bokštai primena Europos pilių architektūrą, o arka – klasikinį osmanų stilių. Sultonas galėjo praeiti pro juos ant savo arklio, tačiau tai buvo draudžiama kitiems. Šiandien jie tapo pagrindiniu įėjimu į Topkapi rūmų muziejų.

Valstybės tarybos pastatas yra vienas pagrindinių pastatų: čia buvo aptariami imperijos reikalai, rašomi sprendimai. Susitikimai vykdavo 4 kartus per savaitę.

Ypatinga pastato savybė – paauksuotos grotelės. Pro jas matėsi interjeras, vadinasi, čia priimti sprendimai nebuvo konfidencialūs. Sultonas taip pat galėjo stebėti Tarybą ir kontroliuotis, kas vyksta.

Kieme taip pat svarbūs šie pastatai:

  • Teisingumo bokštas. Įdomus kūgio formos pastatas. Jo aukštis leido pažvelgti už miesto ribų ir pamatyti rūmuose vykstančius renginius. Iš čia sultonas galėjo stebėti Valstybės tarybos sprendimus – pro langą.
  • Iiždas. Pastatas buvo skirtas surinktiems mokesčiams, dovanoms Osmanų imperijos valdovui ir kitiems vertingiems daiktams saugoti. Architektūrinis objektas turi aštuonis kupolus, kuriuos laiko trys kolonos.
  • Kieme taip pat yra Topkapi rūmų teismo tarnautojų patalpos. Tarnautojai privalėjo valyti moteriškas ir vyriškas namų dalis, vesdavo sultono susirašinėjimą ir prižiūrėdavo sostą prieš svarbias ceremonijas. Kieme buvo pastatytos sultono arklidės. Čia buvo saugomas valdovų turtas, įskaitant balnus ir pakinktus.
  • Rūmų virtuvės – tai žemi pastatai iš akmens, dengti plytomis. Čia buvo ruošiamas maistas aukštiems pareigūnams, dalyvaujantiems imperijos administravime.

Topkapio rūmų trečiasis kiemas

Topkapi rūmai
Topkapi rūmai

Pagrindiniai Stambulo rūmai Topkapi yra paslaptinga vieta viduje. Enderuno teismas yra „slapčiausias“. Prie įėjimo yra Laimės vartai, skiriantys kiemą nuo lauko. Pro juos galėjo praeiti tik sultonas, jo šeima ir ypatingi asmenys. Vartai pastatyti rokoko stiliumi, jų puošyba XVIII-XIX a. O medinis kupolas pagamintas turkiško baroko stiliumi.

Trečiame kieme yra keli žymūs pastatai:

  • Audientų rūmai – čia atvykdavo ambasadoriai ir atgabendavo lauktuvių iš kitų šalių.
  • Ahmedo III biblioteka yra pastatas, apsuptas fontanų ir kuriame yra knygų lentynos su sidabro apdaila.
  • Lobių rūmai – čia buvo saugomi mūšiuose gauti ir valdovų sukaupti lobiai.
  • Aghalar mečetė yra didžiausia mečetė. Sultonas ir jo valdininkai ėjo čia.\

Topkapio rūmų ketvirtasis kiemas

Topkapi Stambule
Bagdado paviljonas

Valdovai daug laiko praleisdavo Sultono sode. Čia jie buvo vieni su savimi, galėjo galvoti apie svarbius įvykius ir priimti sprendimus.

Kiti įdomūs objektai:

  • Apipjaustymo salė. Ji buvo pastatytas vadovaujant Suleimanui – čia vyko ceremonija pagal gerai žinomą musulmonų tradiciją.
  • Jerevano paviljonas. Neįprastas aštuonkampio formos pastatas. Sukurtas Jerevano užkariavimo atminimui. Čia saugoma svarbi rūmų bibliotekos medžiaga.
  • Bagdado paviljonas. Pastatytas Bagdado užkariavimui atminti. Gražus pastatas su baltomis raidėmis, išraižytomis mėlyname fone.
  • Iftari paviljonas. Gražus paviljonas, iš kurio sultonai galėjo grožėtis saulėlydžiais. Čia jie taip pat vakarieniavo.
  • Sofijs paviljonas. Patalpų viduje valdovai priimdavo svečius, galėjo stebėti sporto renginius.
  • Sofijos mečetė. Šioje šventovėje meldėsi Sultono darbuotojai, dirbantys Iždo rūmuose ir Ižde.

Sultono sveikatos priežiūrai reikėjo gydytojo. Todėl ketvirtame kieme yra Medicinos paviljonas ir Vyriausiojo gydytojo bokštas.

Ką reikia žinoti planuojant apsilankymą?

Atidžiai išstudijavę rūmų planą, darome išvadą: norint pamatyti visą ansamblį, prireiks visos dienos. Turite į tai atsižvelgti ir atvykti anksti, prieš atidarymą.

Savarankiškai ten keliavusių turistų istorijose dažnai yra daug spragų ir neatitikimų. Norint išvengti nesusipratimų, geriausia aplankyti Topkapi rūmus su gidu. Jis papasakos įdomių faktų, apves per visą teritoriją ir parodys pagrindines lankytinas vietas. Tada turistas visapusiškai suvoks šią nuostabią vietą.

Vaikams taikomos nuolaidos, mažiausieji įleidžiami nemokamai. Topkapi rūmų lankymo kaina skiriasi; daugelis turistų pataria išsikeisti valiutą ir aplankyti kultūrines bei istorines vietas su liromis. Įėjimas į kai kuriuos pastatus kainuoja papildomai – tai taikoma Haremui ir bažnyčiai.

Topkapi rūmų lankymo taisyklės

Turistams neleidžiama fotografuoti salėse. Merginos turi pasirūpinti galvos apdangalu ir prisidengti kojas. Vyrai negali įeiti į šventas vietas su šortais. Tačiau Jums ši taisyklė jau žinoma, jei lankėtės mečetėse. Įvažiuoti su vaikišku vežimėliu negalima. Jei filmuodami norite naudoti papildomą įrangą (pavyzdžiui, trikojį), turite gauti administracijos leidimą.

Topkapi rūmų Stambule darbo valandos skiriasi priklausomai nuo apsilankymo laikotarpio. Žiemos sezono metu – nuo ​​spalio pabaigos iki balandžio mėnesio – įstaiga dirba nuo 9 iki 16.45 val. Vasarą – dviem valandomis ilgiau. Jūs neturėtumėte čia ateiti uždarymo metu, nes bilietų kasos užsidaro likus 45 minutėms iki uždarymo.

Jei nežinote, kur mieste yra Topkapi rūmai, pažiūrėkite į žemėlapį: žmonės čia atvažiuoja tramvajumi ir išlipa Sultanahmet stotelėje. Iš ten trumpa kelionė pėsčiomis. Bet dar geriau, eikite į rūmus kaip organizuotos ekskursijos po Stambulą grupė.

Antradieniais muziejus nedirba. Per valstybines ir religines šventes jis atidaromas tik po pietų.

Oficiali svetainė: http://topkapisarayi.gov.tr/en

This Post Has One Comment

Comments are closed.