You are currently viewing Turkiški patiekalai: ką privalote paragauti atostogų metu?
Photo by Meruyert Gonullu on Pexels.com

Turkiški patiekalai: ką privalote paragauti atostogų metu?

Kelionė į Turkiją – puiki proga išbandyti visame pasaulyje įvertintą, ir viena geriausių laikomą turkišką virtuvę. Joje galite rasti daugybę gardžių ir įsimintinų  patiekalų, kurie dažniausiai yra osmanų imperijos paveldas. Ją galima laikyti Centrinės Azijos, Artimųjų rytų ir Balkanų virtuvės mišiniu, todėl neįmanoma visko  sutalpinti viename sąraše. Pažinčiai su turkiška virtuve, pristatome savo straipsnį, kuriame bus pateikti turkiški patiekalai, kuriuos turėtumėte paragauti viešėdami šioje šalyje.

Dolma – „įdarytas patiekalas“

Dolma turkiškas patiekalas

Tai patiekalas iš įvairių daržovių, su ryžių įdaru. Šis patiekalas, tai mūsų įprastų balandėlių protėvis. Turkiškai virtuvei išpopuliarėjus XV – XVIII amžiuje, dolma tradicijos buvo perkeltos į Europos virtuves, kur tapo balandėliais. Įprastai dolma patiekalui turkiškoje virtuvėje yra naudojami vynuogių lapai, o įdaras gaminamas iš ryžių, daržovių, uogų, riešutų, kartais mėsos faršo.

Kebabas – bet ne toks kaip mums įprasta

Turkiškas kebabas

Lietuvoje dažnai parduodami kebabai yra vienas labiausiai pasaulyje paplitusių greitojo maisto patiekalų iš Turkijos. Tai itin senas patiekalas, kuris buvo atvaizduojamas net senosiose bizantijos freskose, kur įamžinti kariai kepantys kebabo tipo valgį. Kebabų įvairovė ypač didelė, tad kelionė į  Turkiją neturėtų apsiriboti paragautu tik vienos rūšies turkišku kebabu.

Burekas

Tai kepiniai paplitę Islamo šalyse, iš kurių susiformavo vienas mūsų kraštuose pamėgtas patiekalas – čeburekas. Turkiška virtuvė gali didžiuoti didžiausia burekų įvairovė: jie skiriasi ir pagal formą, ir pagal pagaminimo būdą ar įdarą. Vieni skaniausių – talaş böreği – su daržovėmis ir pjaustyta mėsa. Būtinai paragaukite! 

Kofta

Tukiška kofta

Tai pavadinimas kilęs nuo žodžio kuftan reiškiančio malti, trinti. Kofta tai iš maltos avienos ar jautienos gaminamas patiekalas. Faršas sumaišomas su ryžiais, daržovėmis, prieskoniais ir iš jų formuojami maždaug apelsino dydžio kukulaičiai. Vien Turkijoje žinoma apie 291 jų rūšis.  

Čiorba

Tai svarbi pietų, o kartais ir pusryčių  dalis. Dažniausiai šios sriubos patiekiamos tirštos ir trintos, gaminamos iš ankštinių daržovių, pieno produktų, kviečių. Jų turkiškoje virtuvėje taip pat nemažai. Išbandykite bent vieną!  

Lukumas – lauktuvių standartas

Turkiškas lukumas

 Tai desertas geriau žinomas, kaip turkiškas gardėsis – konditerijos gaminys. Spalvotos želė gabalėliai, pagardinti rožių vandens, mastikos arba citrinų aromatu ir apibarstyti cukraus pudra arba kopra.

Meze

Turkiškas Meze rinkinys

Tai labai įvairių užkandžių rinkinys. Įprastai šiuos patiekalus jungia ne panašūs produktai ar gamybos būdas, bet jų paskirtis. Meze – tai dažniausiai šalti užkandžiai, valgomi prieš pagrindinį maistą, arba kartu su alkoholiniais gėrimais. Joks tikras turkiškas vakarėlis neapsieina be jų. 

Baklava – neabejotinai Jūsų lauktuvių krepšelyje

Turkiška baklava

Tai vienas žinomiausių rytietiškų desertų. Baklava yra ruošiama iš daugybės plonos, sluoksniuotos phyllo tešlos sluoksnių ir riešutų bei visuomet sulaistoma sirupu ir medumi.  Tai visame pasaulyje mėgstamas desertas, kurio privalu paragauti viešint Turkijoje.

Kanafeh

Turkiškas patiekalas

Viliojantis plaktos grietinėlės pyragas su sūriu, užlietas saldžiu cukraus sirupu. Gardus Artimų rytų regiono desertas, paplitęs Turkijoje, kur dažnai valgomas kartu su turkiška arbata. 

Lahmacun

Lahmacun turkiška pica

Tikra turkiška pica, kuri įprastai valgoma per pietus arba vakarienę. Didelis apvalus tešlos blynas yra padengiamas aštria, malta mėsa, paprikomis, pomidorais, pipirais, svogūnais bei česnakais ir kepama krosnyje. Lahmacun – labai paplitęs greitasis maistas visame pasaulyje.

Tikimės, kad šis straipsnis leido Jums geriau suprasti ką jau yra tekę valgyti atostogų Turkijoje metu ir taip pat sužadino smalsumą naujiems gastronominiams potyriams.